כותרות אחרונות
Search

רגישות בשיניים היא בעיה שכיחה – מדוע זה קורה? ואיך ניתן לטפל בזה?

צילום: shutterstock

 

ביס ממאכל קר גורם לכם לתחושה לא נעימה בשיניים?

רגישות בשיניים היא בעיה שכיחה – מדוע זה קורה ואיך ניתן לטפל בזה?

באדיבות ד"ר אורון שמואלי, מנהל רפואי מרחב מרכז, "כללית סמייל".

 

לעתים ביס ממאכל קר גורם לנו לאי נוחות עד כאב. כולנו מכירים את הכאב במצח שעלול להתרחש אבל גם כאב בשיניים אינו נדיר. ישנם הסובלים מרגישות לקור בשיניים באופן תדיר ואפילו נשימת פה של אוויר קר בימים המאוד קרים של השנה יכול לגרום להם לרגישות. אם גם אתם מכירים את התחושה, זה בדיוק הזמן להיבדק ע"י רופא שיניים. רגישות בשיניים הינה בעיה שכיחה בקרב האוכלוסייה. אחד מכול ארבעה אנשים סובלים במהלך האכילה מרגישות, כאב חולף במגע של גורמי מזון קרים או חמים. מדוע זה קורה?

 

מבנה השן כולל את שכבת האמייל – זגוגית השן, זו שכבה חיצונית ושקופה המכסה את כותרת השן ואת השכבה הפנימית הנקראת דנטין או שינן. שכבת האמייל אטומה וכך היא מגנה ועוזרת בהתמודדות בשינויי טמפרטורה. לעומת זאת הדנטין אינו אטום כלל, הוא מכיל תעלות מיקרוסקופיות המגיעות עד למרכז השן בה נמצא מערכת העצב של השן ותפקידו, בין השאר, לשמש מערכת התרעה המעבירה תחושת כאב בפגיעה בשן.

 

סיבות לרגישות בשיניים הינן שונות ומגוונות, האמייל נוטה להישחק במהלך חיינו בזמן האכילה, ולעיתים נוצרים סדקים בשכבת זו. שחיקת שיניים גורמת אט אט להיעלמות שכבת האמייל וחשיפת שכבת הדנטין. מחלות חניכיים בה אנו מאבדים תמיכה של עצם האוחזת בשורשי השן גוררת אפשרות לחשיפת שורשי השן לחלל הפה ולרגישות, התחושה הזו גוברת אפילו בעת מעבר אוויר קר בפה, ובוודאי בצריכת משקאות ומאכלים קרים מאד ודברי מתיקה. כמו כן, גם מחלת העששת הינה גורם לרגישות בשיניים הן בקרב מבוגרים והן בקרב בילדים.

 

ישנם מקרים שהרגישות שמופיעה הינה עדות למחלה במשנן ומחייבת טיפולים שיש לבצע למען בריאות הפה והשיניים כמו שחזורים, טיפולי שורש, טיפולי חניכיים.

 

צילום: shutterstock

 

אז איך מונעים שחיקת אימייל או עוצרים את השחיקה שלהם?

לא להבריש חזק מידי:

רבים חושבים כי אם הם יפעילו כוח בצחצוח השיניים, אזי השיניים ייצאו נקיות יותר. החשיבות בצחצוח זו טכניקה נכונה ולא הפעלת לחץ וכוח. הפעלת כוח עלולה לפגוע בשכבת האימייל ולשחוק אותה. ההמלצה להקפיד על צחצוח לפחות פעמיים ביום (בוקר לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה בסיום כל צריכת מזון). אחת לשלושה חודשים להחליף מברשת, בשימוש רגיל, כאשר סיבי המברשת מתבדרים (אם זה קורה קודם לשלושה חודשים זה סימן מובהק להפעלת לחץ מיותר). ניתן להיעזר בקיסמים מברישים לצחצוח בין השיניים. מומלץ לבקר אצל שיננית לטיפול הסרת אבנית אחת לחצי שנה לפחות או על פי המלצת רופא שיניים ולקבל גם הדרכה לשמירת היגיינת פה קפדנית.

 

שימוש במשחת שיניים:

הקפידו על שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד היעיל במניעת עששת ומסייע למניעת רגישות בשיניים. קיימות משחות שיניים מיוחדות להפחתת רגישות בשיניים של חברות שונות הפועלות בטכניקות שונות, אם אתם משתמשים במשחות מסוג זה , יש להקפיד להשתמש במשחות המכילות גם פלואוריד.

 

הקפדה על תזונה נכונה:  

הימנעות ממשקאות חומציים (מלבד משקאות תוססים, גם תה צמחים, מיץ פירות ומשקאות אנרגיה חומציים) הפחתת צריכת חטיפים וממתקים דביקים (במבה וסוכריות טופי הם דוגמא נפוצה), פחמימות עתירות סוכר, כל אלה פוגעים באימייל. העדיפו ירקות ופירות עם סיבים שהם חטיף טבעי  המעודד זרימת רוק בחלל הפה ובכך מנטרל את החומציות והחיידקים שפוגעים בחלל הפה. הקפידו על שתיית מים במקום משקאות אחרים.

 

חורקים ושוחקים שיניים? אפשר למנוע:

ישנם רבים הסובלים מחריקת או הידוק שיניים בזמן ערות או בזמן שינה, לעתים קרובות הדבר נגרם בשל מתח או הפרעות סגר. במידה והחריקות מתבצעות רק בזמן שינה כיצד תדעו? יתכן ותסבלו בהתעוררות מכאבי פנים, כאב במפרק הבין לסתי, רגישות בשיניים ומראה של שיניים שחוקות. אם עולה חשד לכך פנו ושאלו את רופא השיניים שלכם מה ניתן לעשות, לעיתים נמליץ על ביצוע סד לילה שימנע פגיעה בשיניים בזמן השינה.

 

לא להזניח נסיגת חניכיים:

נסיגת חניכיים חושפת את צוואר השן וגורמת לרגישות בעת מגע עם קור או חום. סיבות רבות גורמות למחלות חניכיים אך במהותה זו מחלה חיידקית הנגרמת מחוסר הקפדה על היגיינה. מומלץ לפנות לבדיקה תקופתית, פעם בחצי שנה לרופא השיניים שלכם ולבצע אבחון נתמך ע"י תצלומים רנטגניים ייעודיים. במידת הצורך רופאים מומחים ברפואת חניכיים, פריודונטיים, יסייעו לאחר בדיקה למצוא פתרונות טיפוליים יעילים.