כותרות אחרונות
Search

פסטיבל "מכתש של כוכבים" 15/7 -27/8 – חוויה לא מהעולם הזה.

פסטיבל מכתש של כוכבים – צילום: שיר פרסר

 

 

 

פסטיבל "מכתש של כוכבים" 15/7 -27/8 – חוויה לא מהעולם הזה.

כל חמישי – שישי משקיעה ועד השעות הקטנות של הלילה ושבוע של אירועים במטר המטאורים – פרסאידים 8-14/8

 

מתחם "D-MARS" (חיים על מאדים), מתחם טלסקופים לצפייה בשמש ובכוכבים, הקרנת סרטים ב-360, תערוכת צילומי כוכבים מחווה לצלם הבינלאומי פיליפ בונו, אזור יצירה לילדים, מתחם אוכל ומשקאות ומופעי קרקס ואמנות שיעיפו את המשפחה והילדים לחלל ובחזרה.

 

פסטיבל מכתש של כוכבים – צילום: שיר פרסר

 

לפני כ-4 שנים הוכרז מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית היחידה במזה"ת ומבין עשרות בודדות הקיימות בעולם. מה שהעניק לה את הכתר  לא רק כמלכת המדבר אלא גם כמקום האידיאלי לצפייה בכוכבים, לפעילויות אסטרונומיה ולחקר החלל והמאדים במתחם  –  D-MARS  המושך אליו תיירים, חוקרים ומדענים מהארץ והעולם. רק בשנה שעברה הגיעו מעל 30 אלף איש לצפות במטר המטאורים המפורסם של אוגוסט (פרסטאידים).

 

ועכשיו, באזור המכתש המושלם יתקיים ביולי – אוגוסט 15/7-27/8 פסטיבל ייחודי מסוגו בארץ וגם בעולם –"מכתש של כוכבים". זה יקרה מדי חמישי – שישי בשעות הערב עד השעות הקטנות של הלילה 8-14/8 שבוע מטר המטאורים. מאחורי היוזמה וההפקה עומד נדב סילברט בעלים של מרכז "בטבע" המובילה פעילויות הדרכה ואת תרבות וחקר האסטרונומיה במצפה רמון .

 

פסטיבל מכתש של כוכבים – צילום: שיר פרסר

 

 

למה יחיד מסוגו בארץ ובעולם?

לראשונה מתקיים פסטיבל מתמשך של אירועים ופעילויות אסטרונומיה חוויתיות לכל המשפחה למשך חודש וחצי (ולא מספר ימים) . את תכנון הפסטיבל והתוכן מלווים אנשי מקצוע המובילים בתחום בהם: ד"ר יגאל פת-אל- מחבר אנציקלופדיות קבוצות הכוכבים ומנהל לשעבר של הפלנטיריום בגבעתיים, פרופ'  הלל רובינשטיין- מנכ"ל D-MARS, אירה ”Starman" מצ'פסקי , מנכ"ל חברת Astronomy Israel, פיליפ בונו – מצלמי האסטרונומיה הבכירים בארץ ובעולם, נדב סילברט – מנכ"ל מרכז הדרכה "בטבע", אורי כץ – ראש תחום אסטרונומיה מרכז הדרכה "בטבע".

 

נדב סילברט בעלים של חב' "בטבע":  לעתים אנו מרחיקים עד לקצה העולם כדי לחפש אחר פלאי תבל ויופי, כשהפלא והקסם נמצא כאן ממש לידינו, מתחת לאף רק צריך להרים ראש".

 

סילברט מוסיף: "זו אינה הפעם הראשונה שאנו מקיימים פסטיבל כוכבים במכתש, אך הפעם מדובר בחווית בוטיק שמימית, מעשירה ויוצאת דופן לכל אדם בכל גיל, כך שגם במעבדה לחקר המאדים תדרך כף רגלם לא רק של אסטרונאוטים ומדענים אלא גם כף רגלו של ילד סקרן שירצה להיות מדען".

 

פסטיבל מכתש של כוכבים – צילום: שרון בכר

 

בפסטיבל מגוון רחב של מתחמים מלאי תוכן, חוויה וקולינריה בהם:

  • מתחם טלסקופים ייעודים לצפייה במערכת השמש , בשקיעה ובכוכבים עם הטלסקופ הנייד הגדול ביותר בישראל.
  • מתחםD-Mars מהווה מעין מעבדת שטח בה מבוצעות משימות מחקר המסייעות לצבירת ידע ונסיון לקראת טיסות מאוישות למאדים. כיום מגיעות סוכנויות חלל מכל העולם (יש פחות מ-10 מתחמים מסוג זה בעולם). סיור ב"הבטיאט" בו חיים האסטרונאטים. היכרות עם טכנולוגיות חלל המאפשרות לנו לחקור ולהגיע למאדים, הציוד הנלווה.
  • תערוכת מחווה לצלם הכוכבים הנודע – פיליפ בונו.
  • הקרנת סרטים ב-360 מעלות. בשעות הערב יוקרן על כיפת הפלטנריום (קוטרו 7 מ' וגובהו 4 מ') הסרט ",STARS", סרט מבוא לאסטרונומיה לכל המשפחה ובשעות המאוחרות יותר יוקרנו מגוון סרטים על אתגרים עכשוויים בעולם המדע.
  • הרצאות מדעיות לכל גיל -בתחום אסטרונומיה, קוסמלוגיה, צילום חלל ועתיד האנושות מחוץ לכדור הארץ.
  • הדרכות כיפת שמיים. בעזרת ציין לייזר ירוק מדריכי הכוכבים המנוסים של מצפה הכוכבים בטבע יובילו אתכם לטיול מרהיב על פני כיפת השמיים המדברית. תכירו מעט את עולם המושגים הקוסמי, חייהם של הכוכבים והמרחקים העצומים שמפרידים ביניהם וגם את הפינה הקטנה שלנו, מערכת השמש.
  • מתחם מפנק של אוכל ומשקאות – הפאב האגדי של מצפה רמון "הברך" פותח סניף במתחם .
  • מופעי קרקס ואמנות אור קולי – אמן הקרקס מור רון במופע במדבר הפתוח לצד אפקטים מתוך אמנות אור קולית.

 

לינק לאתר : https://bateva.co.il/crater-of-stars/