כותרות אחרונות
Search

Scentimentals סדרת מוצרים לכלבים המשלבים בגדים – את הסדרה יצרה אלינור טל במסגרת פרויקט גמר בעיצוב תעשייתי ב-HIT מכון טכנולוגי חולון.

Scentimentals סדרת מוצרים לכלבים המשלבים בגדים, שמטרתם לחזק את הקשר בין הכלב לבעליהם.

את הסדרה יצרה אלינור טל במסגרת פרויקט גמר שלה בעיצוב תעשייתי  ב-HIT מכון טכנולוגי חולון.  הפרויקט יוצג במסגרת תערוכת הבוגרים  שתפתח ביום חמישי 25/7/19 עד 7/8/19

 

לסרטון : לחצו כאן

 

אחד הקשרים המעניינים ביותר בין הכלב לבעליו הוא משיכה לריח הגוף : הריח פועל כחוש סנטימנטלי ושולח אותנו למקומות בזמן על אף שאיננו נמצאים שם היום. הוא משרה נחת וביטחון המחזקים את מערכת היחסים ומזכיר לנו כיצד ניתן להרגיש בסמוך לאדם אותו אנו מריחים. חוש הריח של הכלב , בניגוד לאדם – הוא מקור לאינפורמציה , המגרה את החושים הבסיסיים ביותר של הכלב: הוא מפרש את העולם והסביבה שלו על פי ריח.

צילום: אלינור טל

כאשר כלב גונב לנו את הבגדים מסל הכביסה, הוא לא רק נהנה לגנוב לנו, אלא מפיק הרבה אינפורמציה מהבגד עצמו. הבגדים שלנו, בהם נאגר ריח הגוף שלנו בצורה מרוכזת, מאפשרים לכלב ללמוד עלינו ולהכיר אותנו יותר. דברים כמו: היכן הייתי אתמול, את מי פגשתי בדרך, מה אכלתי, על מה ישבתי וכולי…

 

אלינור טל מספרת : "כשגיליתי את כל זה התחלתי להתרגש! בכל בוקר, בו מצאתי שוב את הגרביים שלי בפה של הכלבה שלי, ממצב בו התעצבנתי – התחלתי פתאום להבין ולהעריך. כששיתפתי בעלי כלבים נוספים בתובנות הללו, גיליתי תגובה זהה. משלילי, הפכנו פתאום לחיובי. אבל עדיין,  איך פותרים את הסיטואציה הזאת בבית? ואולי הפתרון הוא דווקא להעניק לכלב את מה שהוא מבקש ?"

צילום: אלינור טל

על פי הגישה החיובית – גישת אילוף, המשלבת חיזוקים חיוביים ומחזקת למידה והיכרות טובה יותר עם הכלב על מנת לתת מענה אמיתי לצרכים שלו- כלב לא מכיר את המילה "לא" . הוא ימשיך לעשות את אותה הפעולה, אלא אם נשתמש באמצעים נעימים פחות, על מנת שיפסיק ויפחד לעשות זאת שוב. מה שהופך את משמעות המילה "לא" ל- "יצעקו עליי", "ירחיקו אותי", או "יפגעו בי" – מה שיכול רק לייצר תחושת ריחוק בין הכלב לבעליו. למעשה, התנייה שלילית. אם נאמר לכלב מה "כן" – כמו, "זה שייך לך", הוא יוכל ללמוד להבדיל בין מה שלו ל-מה שלי. כך נייצר התנייה חיובית.

 

כלב מסוגל להבדיל באמצעות פרמטרים נוספים מלבד ריח, כמו צורניות , חומריות וצבעוניות. תוך מענה על הצרכים של הכלב, אנו מפחיתים הרס ומתעלים אותו למוצר.

צילום: אלינור טל

אלינור מסבירה : "האתגר הכי גדול היה – "איך לשלב בגדים; חולצות טריקו וגרביים ולהצליח לגרום למוצרים, להיות נחשקים ומסקרנים עבור שני המשתמשים?" בחרתי במיטה ובשימוש בחולצת טריקו יחד, מכיוון שאהבתי את האופן בו אוכל לאפשר לכלב "ללבוש" את בגדי בעליו. פעולת ההלבשה היא מוכרת ואינטואיטיבית, והמחסה שנוצר נותן מענה למרחב המוגן של הכלב.

 

מרחב סגור, אך לא סגור מדי – כמו בית: בעל דלת כניסה וארבעה כיווני אוויר ,המגיעים מהפתחים המקוריים, הקיימים בגזרת החולצה. המיטה מתאימה בגודלה לגורים , כלבים קטנים ועד בינוניים. מידות המיטה: רוחב 30 ס"מ, אורך 60 ס"מ, גובה 50 ס"מ בישיבה. מתאימה לחולצות טישרט וגופיות במידות M-L-XL .

צילום: אלינור טל

 

צעצוע מספר 1 דומה מעט לכדור נוצה: ניתן לזרוק אותו רחוק בשל היותו כדורי ויש לו הרבה שטח לעיסה והרחה בשל השימוש בשתי גרביים.

 

צילום: טל אלינור

 

צעצוע מספר 2 מתפקד יותר כצעצוע דינאמי – צורניות הצעצוע מאפשרת לו לנוע במעגלים במתן דחיפה קלה של הכלב. בעל ציר מעגלי במרכז , המאפשר לכלב אחיזה ולעיסה גמישה יותר.

 

צילום: אלינור טל

 

סדרת המוצרים יכולה לסייע במקרים שונים ורבים:

♦ גורים הנמצאים בתהליך הגדילה ובונים את האמון והביטחון שלהם בבית.

כלבים שהגיעו הביתה לאחר הסגר, אימוץ או רכישה, ונמצאים בשלב התאקלמות מתמשך.

כלבים חרדתיים או רגישים , התלויים יותר בבעלים שלהם.

במהלך נסיעות או טיסות בהן הכלב מבודד.

 

♦ את הפרויקט של אלינור טל הנחה המרצה  עופר זיק

♦ קישור לסרטון באנגלית: לחצו כאן

 

הפרויקט יוצג במסגרת תערוכת הבוגרים

המחלקות המציגות:

עיצוב תעשייתי, עיצוב פנים, עיצוב תקשורת חזותית.

 

פרטים ושעות פתיחת תערוכת בוגרים HIT מכון טכנולוגי חולון   

אירוע הפתיחה 25/7 19:30 עד 23:00.  התערוכה פתוחה למבקרים עד יום רביעי ה- 7/8  על פי הפירוט הבא: ימים א,ב,ד 16:00-22:00, ימי ג', ה' 10:00-22:00,  ימי ו' 10:00-13:00, נעילת התערוכה ב 7/8 בשעה 22.00

כתובת : רחוב גולמוב 52 חולון בניין 6 ו-7 הפקולטה לעיצוב