כותרות אחרונות
Search

תערוכה חדשה – ״אחרוני השייחים בנגב״ התערוכה תפתח בבית האמנים בתל אביב, ב-26 באוגוסט.

בתמונה: שייח' סייח אלטורי – צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

משמאל אריאל ורהפטיג, למטה בכריעה אריאל ואן סטרטן מימין בחולצה אדומה רפאל ונציאן – צילום: ורהפטיג ונציאן

 

פרויקט צילומי מתעד בגודל 1:1 עולם הולך ונעלם!

צילומי השייחים האחרונים של הנגב, משלבים אמנות, אנתרופולוגיה, פוליטיקה וכן, גם אופנה.  

תערוכת ״אחרוני השייחים בנגב״ תפתח בבית האמנים בתל אביב, ב-26 באוגוסט.

צלם אריאל ואן סטרטן, מפיק סלים (סלאם) אלטורי. 

 

שייח איברהים אבו עיידה ואריאל ואן סטרטן – צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

פרויקט צילומי ייחודי שמתעד את אחרוני השייחים הבדואים בנגב מספק הצצה לעולם שהולך ונעלם ומצוי מרחק נסיעה של 150  ק"מ בלבד מתל אביב. מאחורי המיזם, שהוא שילוב מנצח של של צילום, אמנות, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, פוליטיקה ואופנה, עומדים הצלם אריאל ואן סטרטן והמפיק סלים (סלאם) אלטורי. התערוכה, שכוללת 30 תמונות של שייחים בגודל טבעי, בהדפסות של 1.10 על  2 מטר, תפתח השבוע, ב-26 באוגוסט, בבית האמנים בתל אביב.

 

 

 

⁨שייח אחמד מחמד סלמן אבו חמיד אזברגה צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

במשך שלוש השנים האחרונות תיעדו שני היזמים את השייחים הבדואים בסביבתם הטבעית. ״דרך הצילומים ניתן כבר לראות את הקדמה והבריחה מהשורשים בלבוש השייחים. ברגע שהתרבות הזו תיעלם, התרבות הבדואית כפי שאנו מכירים אותה תתחיל לקרוס״, הם אומרים. לצורך השלמת המשימה, שותפה במיזם  חברת Epson ישראל, ששמחה לתרום את המדפסות והנייר המיוחד להדפסות הענק, ויחד, הפכו את הפרויקט הייחודי לתערוכה, שבחלקה ממומנת ע"י Epson ישראל ובחלקה ממומנת מתרומות שנאספו בקהילה הבדואית, כך שהפרויקט הפך לפרויקט חברתי מהמעלה הראשונה.

 

שייח' סייח אלטורי – צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

״זהו סיפורו של העם הבדואי ושל תרבות מרהיבה שהולכת ונעלמת לה וחשוב היה לנו לספר אותו מבעד לעיניהם של השייחים״, הם אומרים וחולמים על היום בו הפרויקט יהפוך גם לאלבום מודפס שיספר את סיפור הבדואים בנגב.

 

שייח' חליל פרהוד גאבר אבו-אלקיעאן צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

ואן סטרטן, צלם בינלאומי עטור פרסים ומרצה לצילום באקדמיה, עלה לישראל מארה״ב היישר לשכונת ד׳ בבאר שבע, שם, בקצה הרחוב בו הוא גר, נמצא המדבר. ״במדבר הזה התהלכו בדואים לבושים בבגדים מדהימים עם שבריה מבריקה על החגורה״, נזכר ואן סטרטן ומספר ששנים הסתכל והתפעל מהסטייל של השייחים והמכובדים ותמיד חלם לצלם אותם. ״לאחר הצבא עזבתי את הארץ לעשרים שנה ובכל ביקור במדבר שמתי לב שאני רואה פחות ופחות את הבדואים שהכרנו. אז הבנתי שעוד רגע כל התרבות הזו נעלמת ואני חייב לצלם את הפרויקט הזה ויהי מה״. ואן סטרטן חבר לאלטורי, יועץ כלכלי, יליד כפר אלערקיב שבנגב, שממלא בשנים האחרונות שורה של תפקידי ניהול ודירקטריון בגופים גדולים בישראל, שסייע בקשר הראשוני.

 

שייח' עאקל אלעטראש צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

 דניאל בן מויאל, מנהל הפיתוח העסקי ב-"Epson"  ישראל: "תמיכה באמנות ואמנים הייתה מאז ומתמיד חלק מהותי מהפעילות היום יומית של "Epson",  ״ הזיקה לאמנות ובעיקר לתחום הצילום היא רבת שנים והדוקה ביותר.  כמשתמשי קצה, הצלמים והאמנים לא מוכנים להתפשר על איכות ההפקה, עושר הצבעים והדיוק עם דרישה לתאימות מושלמת למקור. הם מלווים אותנו לאורך שנים והפידבק הקבוע שלהם מאפשר לנו להעלות את הרף עוד ועוד"…

 

שייח עוואד אלעתאיקה צילום: ורהפטיג ונציאן 

 

  • התמונות הודפסו בסדנת ״ורהפטיג-ונציאן״, באמצעות מדפסת P9000 SureColor SC- EPSONעל נייר צילום מקצועי  Epson Premium Luster .