כותרות אחרונות
Search

מכתב sos מהגיהנום

מכתב sos מהגיהנום

מאת: נורית ענתי

 

צילום: יח"צ

 

אם תהיתם איך הסינים מצליחים להוריד את עלות הייצור לרמה מגוחכת שכזו – הסרט ״מכתב ממא-סאן-ג׳יה״ חושף את אחת השיטות הציניות והמחרידות של המשטר הסיני להשיג עובדים בזול.

 

זהו סיפורו של מכתב. מכתב שכתב אסיר מצפון במחנה לעבודה בכפיה בסין, אחד הנודעים לשמצה שבהם.

 

 

במשך שנתיים עבד כ-18 שעות ביום ללא תמורה, כשבמקביל הוא עובר עינויים קשים על מנת ״לחנכו מחדש״ ולגרום לו לוותר על אמונתו, בגללה נאסר.

 

צילום: יח"צ

 

למרות שעונה כמעט למוות מצא את האומץ לכתוב בהיחבא מכתבי sos אותם הכניס לחבילות של קישוטים להלוואין, שיועדו למשלוח למערב.

 

שנתיים מאוחר יותר נמצא אחד המכתבים על ידי אמריקנית מאורגון, אם לשניים. הסערה התקשורתית שקמה בעקבות גילוי הפתק הובילה בסופו של דבר להודעה סינית על סגירה רשמית של מערכת המחנות לעבודה בכפייה בסין.  אין וודאות האם זה קרה בפועל.

 

 

במאי הסרטים הקנדי (זוכה פרס פיבודי) ליאון לי הצליח לאתר בעזרת קשריו בסין את האסיר ששוחרר בינתיים – סון יי – מהנדס במקצועו ומתרגל פאלון גונג (שיטה רוחנית אשר המשטר בסין מתנגד לה). הוא יצר עמו קשר באמצעות סקייפ, והשניים החליטו לתעד את סיפורו בסרט. לי עזר לסון לקנות ציוד צילום ולימד אותו לצלם. במשך שנה צילם סון בתוך סין, תוך סיכון חייו, ושלח את החומר לקנדה בדרכים-לא-דרכים. את היומיום בתוך המחנה תיעד סון יי ברישומים שנעשו ביד-אמן, והפכו בידיו של לי לאנימציה מטלטלת.

 

צילום: יח"צ

 

התוצאה היא סרט אישי, נוגע ללב ומרגש עד דמעות. סרט על אומץ לב וגבורה, על ידידות מפתיעה בין אישה מאורגון לפליט סיני, אשר בה בעת חושף את סיפורם של רבים הכלואים עדיין בבתי כלא ומחנות ריכוז ברחבי סין.

הוא מעלה גם מחשבות לגבי האחריות שלנו החיים במדינות המערב על הדרכים שבהן מגיעים אלינו המוצרים Made in China.

 

הסרט יוקרן במוצ״ש הקרוב, 20 ביולי 2019, שהוא במקרה או שלא במקרה יום השנה ה-20 לתחילת הרדיפה האכזרית נגד מתרגלי הפאלון גונג בסין.

 

לקניית כרטיס לסרט:

https://www.cinema.co.il/event/%D7%9E%D7%9B%D7%AA%D7%91-%D7%9E%D7%9E%D7%90-%D7%A1%D7%90%D7%9F-%D7%92%D7%99%D7%90%D7%94/

לצפייה בסרט בVOD (תמורת 0.99$):

https://www.amazon.com/Letter-Masanjia-Sun-Yi/dp/B07KDYY6DH/