כותרות אחרונות
Search

כן, יש דבר כזה, ניתוח פלסטי המיועד לילדים בני חמש+ כדי שיפסק הלגלוג וכינויי הגנאי מצד חבריהם.

ד"ר עמוס לויאב, הרופא הראשי של רשת "כללית אסתטיקה" – צילום: יח"צ

 

כן, יש דבר כזה, ניתוח פלסטי המיועד לילדים בני חמש+ כדי שיפסק הלגלוג וכינויי הגנאי מצד חבריהם.

ילדות וילדים רבים סובלים מהצקות ועלבונות בשל מבנה בולט של אפרכסת האוזן. למעשה, ל-5% מהאוכלוסייה יש אוזניים בולטות מסיבות שונות שקשורות בין היתר לגנטיקה, להיריון ולתקופה שלאחר הלידה. יחד עם זאת, לא מדובר בגזירת גורל.   יכול לטפל במבנה האוזן ולשנות לצמיתות את צורת האוזניים ואת המראה האסתטי של הפנים. מדובר בניתוח בהרדמה כללית שמותאם לילדים. היכן ניתן לעבור אותו, מאיזה גיל מומלץ ומה הן הסכנות האפשריות? ד"ר עמוס לויאב, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה עם כל התשובות.

 

מסיכת הפנים הפכה לחלק בלתי נפרד מהשגרה החדשה לצד מגפת הקורונה, עבור מבוגרים וילדים כאחד. יוצאים עם המסכה מהבית, מסתובבים איתה בשטח בית הספר ומקומות העבודה ומבלים איתה בשעות אחר הצהריים בחוגים ובמפגשים בחוץ. למעשה, עוטים אותה בכל מקום שבו מתקיים מפגש חברתי. למרות שהמסכה מכסה חלק גדול מהפנים, היא מבליטה את העיניים ובשל המבנה שלה, היא מונחת על האוזניים ומבליטה גם אותם. לכאורה זה נתון חסר משמעות, אולם המסכה עלולה להדגיש את האוזניים גם עבור מי שאוזניו בולטות. הדבר משמעותי עוד יותר כשמדובר בילדות וילדים שחשופים פעמים רבות ללעג. ניתן כמובן לרכוש מסכה שנקשרת מאחורי הראש ואף ניתן, מגיל מסוים, לטפל באוזניים הבולטות לצמיתות.

 

ד"ר עמוס לויאב, הרופא הראשי של רשת "כללית אסתטיקה" – צילום: יח"צ

 

מדוע האוזניים בולטות?

ראשית, יש לציין כי ל-5% מהאוכלוסייה יש אוזניים בולטות. מדובר בשינוי מבנה האפרכסת שיוצר את המראה. השינוי נוצר מסיבות שונות, בין היתר מדובר בתורשה, הורה או קרוב אחר שיש לו מבנה אוזן דומה. כשם שילד יורש את צורת העיניים או מבנה האף, כך גם הוא יורש את מבנה האוזן. כמו כן, האופן שבו התינוק שוכב בשבועות הראשונים לחייו עלול להשפיע על במנה מבנה האוזן. כך למשל, אם התינוק מונח על הצד ואוזנו מקופלת מתחחת למשקל ראשו, עלולות להיות לכך השלכות. בדרך כלל האוזניים בולטות בצורה סימטרית, אולם קיימים מקרים נפוצים פחות בהם רק אוזן אחת בולטת.

 

מה השלב המוקדם ביותר שניתן לטפל באוזן?

בימים הראשונים שלאחר הלידה ועד גיל שישה שבועות, ניתן לטפל באוזניו של התינוק ללא כל התערבות כירורגית. מדובר בהליך פשוט שבמהלכו פלסטיקאי מצמיד את האוזן לקרקפת ובשל גמישות ורכות הסחוס הוא מתעצב מחדש. ההליך אינו כרוך בסבל אולם אחרי פרק הזמן הרלוונטי הסחוסים הופכים קשים ולא ניתן לטפל באוזן בדרך זו. 

 

כיצד ניתן לטפל באוזניים בגיל מאוחר יותר?

ראשית, חשוב להבהיר שבדרך כלל אין שום בעיה בריאותית כשמבנה האוזן בולט. יתרה מכך, לפני כל הליך והתערבות כירורגים, חשוב שהילדה והילד ילמדו להשלים עם מראה גופם ולחיות איתו בשלום. אם בכל זאת מחליטים לטפל באוזניו של הילד או הילדה, ניתן לעבור הליך כירורגי – , ניתוח פלסטי, במהלכו הרופא יצמיד את האפרכסת לקרקפת ויבנה במידת הצורך קפל שחסר בחלקה העליון של האפרכסת. הניתוח מותאם לילדים ונמשך כשעה עד שעה וחצי, בהרדמה מלאה.

 

מה משך ההחלמה?

בסיום הניתוח הרופא יחבוש את אוזני הילד/ה ועוד באותו היום הוא/היא צפויים להשתחרר הביתה. התחבושת תלווה את הילדים  בימים שלאחר הניתוח. ההחלמה עלולה להיות כואבת, לכן, יש להיוועץ עם הרופא עוד לפני הניתוח ולהצטייד במשכבי כאבים שמותאמים לגיל. לאחר מספר ימים הילד ישוב לביקורת, אז תוסר החבישה ועשויה להתחלף בסרט הזעה של ספורטאים.. לניתוח שיעור נמוך של סיבוכים, אולם כמו בכל ניתוח, הם עדיין קיימים. לכן המעקב מיד אחרי הניתוח חשוב ביותר. 

 

באיזה גיל אפשר לעבור את הניתוח?

את הניתוח ניתן לעבור כבר בגיל חמש, אז האוזן מגיעה כמעט לגודל אוזן של אדם מבוגר. עם זאת, הורים רבים מעדיפים לדחות את הניתוח לקיץ שבסיום גן החובה כדי לא להפסיד ימי לימודים. כמו כן, ישנה חשיבות לטיפול באוזן כבר בגיל זה שכן זה השלב שבו הילד מפתח מודעות למראה שלו ביחס לסובבים אותו ועלולות להתפתח רגישויות סביב נושא האוזניים.