כותרות אחרונות
Search

כל הדרכים להתמודדות עם אלרגיות עור בעונת המעבר לצד עטיית מסכה.

להבית אקרמן – צלם: ישראל כהן

 

עונת המעבר קרובה מתמיד, פסח המסמן את בוא האביב, ממש מעבר לפינה – ואיתו חילופי עונות שגורמים לא פעם לאלרגיה.

כל הדרכים להתמודדות עם אלרגיות עור בעונת המעבר לצד עטיית מסכה.

מאת ד"ר להבית אקרמן – מומחית לרפואת עור

 

האלרגיה בעונות המעבר יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים: החל מגירוי סביב העיניים, דמעת ונזלת אלרגית וגם הפריחות של העור והתקפי קוצר נשימה. יש אנשים שקבוע מרגישים את בוא האביב כי מתחיל לגרד ולהם ולעקצץ להם בקצה האף והעיניים…….

 

להבית אקרמן – צלם: ישראל כהן

 

לדברי ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור: "אלרגיה של העור הינה תופעה שכיחה, מגיעה באופן קבוע אצל אותם אנשים ויכולה להוות מטרד של ממש לאיכות החיים.

 

 

 

אחת התופעות אשר יכולות להחריף גם בעונה הזו היא  האטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור). בקרב תינוקות וילדים קטנים (אבל גם באנשים בוגרים עם נטיה לכך) הפריחה בעור מתבטאת בעיקר באדמומיות ויובש באזור הפנים, קיפולי מרפקים וברכיים, למרות שגם שאר חלקי הגוף סובלים מאדמומיות וקשקשת ניכרת, המלווה בגרד.

 

להבית אקרמן – צלם: ישראל כהן

 

גם אצל המבוגרים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס התופעות בעור מתפרצות ומחמירות בעונת המעבר. אצל המבוגרים הפריחה מתפשטת בעיקר באזורים חיצוניים כמו פנים, ידיים, רגליים, אם כי גם שאר חלקי הגוף סובלים מיובש, אדמומיות וקשקשת בעור המלווה בגרד.

עוד מוסיפה ד"ר אקרמן: " כולנו הספקנו להכיר את התחושה שבה מסיכת המיגון גורמת להזעה בכל שטח הפנים ועם עליית הטמפ' בחוץ עשויות להתגלות לא מעט תופעות לוואי. המסיכה גורמת לכך שהעור יהיה הרבה פחות מאוורר והיא מייצרת אזור לח, חם וסגור ואלה הם תנאים שמעודדים התפתחות זיהומים על העור והחמרה בפריחות ".

 

סבוריאה של העור ואלרגיות בעונות מעבר -צילום: יח"צ באדיבות: ד"ר להבית אקרמן

 

מספר טיפים לשמירה על העור מתופעת ה"אטופיק דרמטיטיס":

1.להתייחס למספר הפעמים שאנחנו מתקלחים או שוטפים את הפנים. יש להמעיט באמבטיות הן מבחינת תכיפות והן מבחינת משך הרחצה. רצוי לעשות מקלחות קצרות עם סבון עדין כמו ג'ל רחצה, מייד לאחר הרחצה יש למרוח קרם לחות המכיל גליצרין למניעת היובש ומים תרמליים- אשר יסייעור להרגעת העור ולהפחתה בגרד. כמו כן לנסות להתקלח עם מים פושרים ולא רותחים.

2. במקרים חמורים יש לפנות לרופא על מנת לקבל תרופה במרשם כמו אנטיהיסטמיניקה או תכשיר במריחה המכיל חומרים פעילים.

3. רצוי ללבוש בגדים מאווררים שעשויים מכותנה בלבד ולא סינטטיים. בקרב ילדים קטנים רצוי  אף לגזור את הציפורנים היטב על מנת שלא יפצעו את עצמם בשל הגירוד.

4. בנוסף, יש להימנע משימוש במגבונים לחים ככל שניתן בייחוד אם העור מגורה ואדום. יש לשטוף את האיזור עם מים וסבון עדין.

5.חלק מהתופעות היותר מציקות באנשים מבוגרים בעונה זו, ובעיקר בנשים, הם סדקים בשפתיים וסביב הפה. מומלץ להשתמש מספר פעמים ביום בשפתונים מכילים לחות       ולהמעיט בשימוש באודמים.

6. מומלץ לשנות את שגרת הטיפוח ולהשתמש בתכשירים בעלי מרקם קליל או מרקם ג'ל, תכשירים שנספגים בקלות ולא מותירים שומן על פני העור. זה גם ייתן הרגשה טובה      יותר עם המסיכה וגם יאפשר אוורור כל שהוא של העור.הצטברות של שומן ואיפור על פני העור בתנאי לחות מייצרת מראה לא נאה בשילוב תחושה לא נעימה למגע. כמו כן        מצב זה יכול לעודד החמרה של פריחות כמו אקנה וגירויים.