כותרות אחרונות
Search

זריקת עידוד: כך פעילות גופנית תעזור לכם להפגת המתח בימי המלחמה.

ילדי העוטף עם מאמני החלוץ צילום: – "החלוץ חינוך דרך ספורט"

 

זריקת עידוד: כך פעילות גופנית תעזור לכם להפגת המתח בימי המלחמה

ארגון "החלוץ – חינוך דרך ספורט" גיבש תוכנית פעילויות שמלווה בימים אלה גם את ילדי עוטף עזה. כעת גם אתם יכולים להתנסות בבית בתרגילים או פרקטיקות לפעילות גופנית בעצימות נמוכה שתוכלו לבצע לבד או עם הילדים.

מייסד "החלוץ", עומר ליבנת: "פעילות גופנית מעניקה הזדמנות לחוויות הצלחה, שליטה והתקדמות, ויכולה להרגיע את הנפש"

 

בעקבות מתקפת הטרור על עוטף עזה, אנו נמצאים בעיצומה של תקופה קשה, שלצערנו עוד לא רואים את סופה. אחד הדברים הברורים בעת הזו הוא שקיימות השלכות רגשיות ונפשיות המשתנות מאדם לאדם. בשבועות האחרונים, ארגון "החלוץ" מקיים פעילות ספורטיבית עם הילדים המפונים מיישובי עוטף עזה, במהלכן ניתן לראות את ההשפעה החיובית שלה על ילדים רבים. החיוכים, הידיים באוויר, השחרור, אלו דברים נדירים וכל כך הכרחיים בעת הזו.

 

עומר ליבנת, מייסד "החלוץ" – צילום: "החלוץ חינוך דרך ספורט"

 

מסביר עומר ליבנת מייסד ארגון "החלוץ": "לפעילות גופנית ולספורט יש יכולת לשמש ככלי יעיל וייחודי בתהליך טיפול רגשי והתמודדות עם מצבי טראומה גם בזמן שלאחר האירוע וגם באופן ארוך טווח. הייחודיות שבהם קיימת בכלל הפעולות הגופניות ובייחוד בפעילות ספורטיבית שעושים בקבוצה. מבחינה פיזיולוגית, הפעילות הגופנית מצריכה התנעה של כל הגוף. כשאנו נמצאים בתהליך פיזי, אנו מתחייבים להתרכז ברגע הנוכחי, והמוח שומר על רמות דחק נמוכות יותר. המוח יגביר את רמות הסרוטונין והדופמין – הורמונים טבעיים הקיימים בגוף האנושי – שיש ביכולתם להביא אותנו למצב מאושר יותר".

 

מוסיף מסביר עומר ליבנת: "אנשים שעברו טראומה או נמצאים בחרדה יכולים למצוא בספורט ובפעילות גופנית גם מקום לחיבור חברתי ותחושה של שייכות התומכת בתהליך הריפוי. השתתפות בקבוצות ספורט, למשל, יכולה לעורר תחושה של שותפות ואחדות, ולהיות חלק מקהילה שמכירה את האדם ויוצרת עבורו סביבה תומכת ובטוחה יותר, גם אם זה באופן שאינו מילולי"…………………….."בנוסף, פעילות גופנית מעניקה הזדמנות לחוויות הצלחה, שליטה והתקדמות, המסייעות בהתמודדויות רגשיות, ויכולות להרגיע את הנפש ולהקנות שקט וביטחון בתוך מציאות מעורערת. פעולות קטנות ויומיומיות כמו הבקעת שער, קליעה לסל, או דחיקה נוספת בשכיבות סמיכה, הן דבר שיכול לגרום לסיפוק רב עבור הילדים ובני הנוער ויהוו מרחב של הצלחה וחיוביות".

 

פעילות לבית להפגת המתח – צילום: "החלוץ חינוך דרך ספורט"

 

מתוך הבנה כי פעילות גופנית היא כלי להתמודדות וריפוי, לפניכם תרגילים או פרקטיקות לפעילות גופנית בעצימות נמוכה שתוכלו לבצע בבית או עם הילדים.

 

מתיחת גב תחתון ותנועתיות מפרקי הירך

שכבו על הגב, אספו ברכיים אל אזור הבטן כשהידיים אוחזות מאחורי הברכיים, והחלו בניעות קטנות של הברכיים לכיוון בית החזה. תרגלו במצב זה מספר שניות. פשקו קלות את הברכיים והמשיכו בתנועות סיבוביות של הירכיים החוצה ופנימה.

 

תנועתיות עמוד השדרה

שכבו על הגב וכופפו את הברכיים על הקרקע כאשר הידיים מונחות בצורה מאונכת לגוף, על הרצפה, בגובה הכתפיים. הפילו את ברכיים לצד ימין – שהו במצב זה מספר שניות, ותרגלו באופן זהה גם בצד שני.

 

שחרור אזור הצוואר

שבו בישיבה הנוחה לכם והטו את הראש לכיוון כתף ימין מבלי להרים את כתף שמאל. שהו במצב זה מספר שניות ועברו לצד השני דרך קדמת הגוף. שמרו על מבט ישר לחזית לכל אורך התנועה. חזרו על התרגיל מספר פעמים.

 

תרגיל בזוגות – גשר ישבנים

שכבו על הרצפה כשמולכם בן זוג וכפות הרגליים שלכם פונות אחת כלפי השנייה. הרימו את הרגליים לאוויר והצמידו את כפות הרגליים ביניכם. לחצו את שרירי הבטן, הרימו באיטיות את האגן למעלה בו זמנית, מבלי לנתק את כפות הרגליים, וחזרו לתנוחת המוצא למטה באיטיות. חזרו על התרגיל במשך 30-20 שניות על פני 4-3 סטים.

 

אם אתם רוצים להזמין את אחת התוכניות שלנו עבור הילדים בבית הספר או במרכז הקהילתי, או להתייעץ איתנו בנושא, מוזמנים לפנות במייל: hachaluz@hachaluz.org.il