כותרות אחרונות
Search

הסוף לחיפושי כח אדם איכותי בענף ההיי-טק?!

קורס היובל – צילום: צופן

 

הסוף לחיפושי כח אדם איכותי בענף ההיי-טק?!

מאות אקדמאים מהחברה הערבית, סיימו השנה לימודים אקדמאיים במקצועות ההיי-טק. 30 מתוכם יזכו להשתתף בקורס של ארגון צופן בשיתוף משרד העבודה, שיכין אותם לתעסוקה בענף.

נג'מה בדארנה מהנדסת ערביה ב "Dell":  "לעבוד בחברת היי-טק בינלאומית זו הגשמת חלום מבחינתי. אנחנו בעיצומה של מהפכה. עתה צריך חברות נוספות שיאפשרו את ההזדמנות".

 

מספרם של הסטודנטים הערבים הלומדים מקצועות היי-טק גדל בשנים האחרונות ב-75%. אבל דרכם של הערבים לשוק העבודה עדיין רצופה אתגרים. זאת, למרות ביקוש גובר והולך מצד מעסיקים למהנדסים. על פי נתוני רשות החדשנות קיים ביקוש ל-13,000 משרות בהיי-טק, מרביתם למהנדסים.

 

ארגון צופן, פתח השבוע את הקורס ה-50 שבו משתתפים כ-30 צעירים וצעירות מהחברה הערבית המבקשים להשתלב בתעשיית ההיי-טק הישראלית. צופן, במסגרת פעילויותיה השונות לשילוב של החברה הערבית בהיי-טק הישראלי, מקיימת מיום היווסדה בשנת 2008 קורסי הכשרה לערבים אקדמאים בוגרי מקצועות ההייטק.

 

הקורס יתמקד בהכשרת עובדים איכותיים בתחום פיתוח JAVA, ויכלול  פיתוח תוצרים אמיתיים, לפי דרישת השוק. לדברי מארגני הקורס, הוא יקנה למשתתפים ניסיון מעשי בתחום, אשר יתרום להם בהשתלבות בחברות היי-טק ובסטארטאפים מובילים.

הקורס מתקיים כחלק מפרויקט Tech Bridges לקידום הבנה בין יהודים לערבים בהיי-טק, של הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי (USAID)  ובמסגרת המיזם להשמת אקדמאים ערבים בתעשיות עתירות ידע (Forsatek) מטעם משרד העבודה והרווחה, ובשיתוף בנק הפועלים.

 

בעשור האחרון, סייע הארגון באופן ישיר ליותר מ-3,000 מהנדסים ערבים להשתלב בחברות היי-טק. חלק גדול מאותם עובדים, הם בוגרי קורס של צופן. הקורס שיפתח השבוע הוא הקורס ה-50 במספר, וכמו קודמיו הוא נעשה בשיתוף עם משרד העבודה והרווחה. לקורס הנוכחי שותף גם מרכז הפיתוח של חברת Dell Technologies , שאמון הן על בניית התכנים והן על הצוות המקצועי שילווה וידריך את הקורס.

 

קורס היובל – צילום: צופן

 

במסגרת הפעילויות ההתנדבותית של Dell, 32 אנשים מהחברה, ובתוכם מנכ"ל מרכז הפיתוח דן ענבר, הצטרפו לתוכנית המנטורים של צופן,  והם מלווים אקדמאים ערבים בצעדיהם הראשונים לעולם ההיי-טק. דן ענבר, ליווה את נג'מה בדארנה בשנה שעברה,  ולאחר שעברה את הראיונות ותהליך הקבלה, היא החלה לעבוד לפני מספר חודשים בDell:  "לעבוד בחברת היי-טק בינלאומית זו הגשמת חלום מבחינתי. התגובות שאני מקבלת מהמשפחה והחברים, ששואלים ומתעניינים, מבהירים לי שאנחנו בעיצומה של מהפכה. כוח האדם האיכותי נמצא גם בחברה הערבית, עתה צריך חברות נוספות שיאפשרו את ההזדמנות", אומרת בדארנה.

 

סאמי סעדי, מנכ"ל משותף וממייסדי ארגון צופן: "הקורונה העבירה את כולנו שיעור, וגם חברות ההיי-טק החלו להסתמך פחות על מיקור חוץ ויותר על טאלנטים מקומיים, דוברי השפה שעובדים באותם שעות. מי אם לא המהנדסים הערבים הם המענה לצורך הזה. מיום הקמתו קידם צופן אלפי אקדמאים מהחברה הערבית להשתלב בחברות ההיי-טק המובילות, וכך נמשיך לעשות גם בעתיד למען חברה משותפת ושיוויונית יותר".

דן ענבר, מנכ"ל מרכז הפיתוח של DELL   בישראל: "שיתוף הפעולה עם ארגון צופן הינו חלק מתפיסת האחריות החברתית של Dell והמחויבות של החברה לגיוון, הכלה, שוויון, הגברת הייצוג וטיפוח סביבה ללא הבדל דת גזע ומין, ולכן אנחנו שמחים לקחת בו חלק. מדובר ב-WIN-WIN לחברות ההיי-טק, לחברה הערבית, לכלכלה הישראלית ובמובנים מסוימים, לעולם כולו".

 

הקורס מתקיים בימים א',ב',ד' ו ה' בין השעות 09:00-16:30, בפארק התעשייה נצרת, ופתוח  לסיקור תקשורתי בתיאום מראש.