כותרות אחרונות
Search

המשבר הגדול ביותר בעשור האחרון בענף הבנייה – אין עובדים – לא עובדים פלסטיניים ולא עובדים זרים.

 אלדד ניצן יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבנייה בלשכת המסחר – צילום: יח"צ

 

המשבר הגדול ביותר בעשור האחרון בענף הבנייה – אין עובדים – לא עובדים פלסטיניים ולא עובדים זרים.

מסיממני המשבר הביטחוני אלפי עובדים פלסטיניים בענף הבנייה לא מגיעים לעבודה וקבלניים וחברות הבנייה נמצאים לפני שוקת שבורה בשל עיכוב בבניית אלפי יחידות דיור.

 

אלדד ניצן יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבנייה : הממשלה חייבת באופן מיידי לאשר הבאת כ-30,000 עובדים זרים "לעבודות רטובות" בענף הבנייה כדי למנוע את התמוטטות הענף ועליית מחירי הדיור בישראל.

 

בעקבות המצב הביטחוני ומבצע "שומר החומות" אלפי עובדים פלסטיניים בענף הבנייה לא מגיעים לעבודה (בענף הבנייה מועסקים כ-60,000 עובדים פלסטיניים) וקבלנים בחברות הבנייה נמצאים לפני שוקת שבורה בשל עיכוב בבניית אלפי יחידות דיור.

 

 אלדד ניצן יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבנייה בלשכת המסחר פנה בימים אלו לשר האוצר לאשר מיידית הבאה לישראל של כ-30,000 עובדים זרים כדי לספק את המחסור המיידי בכ"א "בעבודות הרטובות" בענף הבנייה ולמנוע עיכוב של בניית אלפי יחידות דיור ותמוטטות של הענף הבנייה בישראל.

 

 אלדד ניצן יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבנייה בלשכת המסחר – צילום: יח"צ

 

כיום יש אישור להעסקה בענף הבנייה בישראל של כ-16,500 עובדים זרים (בפועל בשל משבר הקורונה מועסקים רק 13,500 עובדים זרים) שזה כמחצית מהעובדים הזרים הנחוצים לעבודות הרטובות בענף הבנייה ולצד אי הגעתם של עובדים פלסטיניים לעבודה יש חשש גדול שיהיה עיכוב של חודשיים רבים במסירת דירות חדשות ועליית מחירי של בין 5% ל-8% ב-3 חודשיים הקרובים.

 

 אלדד ניצן מציין עוד : שלאחר משבר הקורונה שעצר את ענף הבנייה במשך למעלה משנה המשבר הנוכחי של מחסור בעובדים יכול להביא למכה קשה ביותר על הענף הבנייה ולמשק בכלל שרוצה לצאת מהמיתון וענף הבנייה יכול לסייע רבות למשק להניע קדימה את הכלכלה.